Aktualnie znajdujesz się na: Strona główna > Aktualności > Piekarnia Tyrolska uczci 603 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem >

KATEGORIE

Piekarnia Tyrolska uczci 603 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem

Piekarnia Tyrolska uczci 603 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem

2013-07-10

W poniedziałek 15 lipca 2013 roku obchodzić będziemy w Polsce, kolejną już 603 rocznicę jednego z największych triumfów oręża polskiego Bitwy pod Grunwaldem. Nie ma chyba Polaka, który mógłby mieć problemy z wyjaśnieniem znaczenia bitwy. Zwiastowała początek końca potęgi Zakonu Krzyżackiego a dla Rzeczpospolitej wzrost znaczenia na arenie międzynarodowej. Bitwa była przykładem współdziałania narodów zagrożonych wspólnym niebezpieczeństwem, tym byli dla Polaków i Litwinów zakonnicy z czarnymi krzyżami na białych płaszczach.

W niekonwencjonalny sposób rocznicę bitwy uczci nasza Piekarnia. Z pozyskanej dzięki uprzejmości strony litewskiej mąki powstałej z zboża z rejonu Kowna i mąki z Warmii i Mazur upieczemy chleb według receptury z okresu wojen polsko-krzyżackich. Wybór mąki z rejonu kowieńskiego był nieprzypadkowy, z rejonem kowieńskim dynamicznie rozwija się współpraca samorządu województwa a delegacja rejonu obecna będzie w trakcie rekonstrukcji bitwy 13 lipca 2013 r. Recepturę produkcji chleba pozyskał z średniowiecznych archiwów prof. dr hab. Jan Gancewski, badacz średniowiecza:

"W okresie bitwy grunwaldzkiej bardzo popularny był chleb wypiekany na zakwasie z mąki grubo mielonej, żytniej z dodatkiem soli, kminku i szafranu. Pieczony był na liściach warzyw, w szczególności chrzanu i czosnku. Bochny miały średnicę 40-60 cm i były okrągłe. Chleb otaczany był w Polsce od niepamiętnych czasów niemal religijną czcią. Odgrywał ważną rolę w słowiańskich obrzędach religijnych na długo przed chrześcijaństwem, które adoptowało wiele z pogańskich obrzędów pozwalając im zrównać się z niektórymi chrześcijańskimi świętami szczególnie z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Wypieku chleba nauczyliśmy się od Gotów, ale szybko został on udoskonalony, tak, że już w XIII w. w Krakowie wypiekano kilkanaście jego rodzajów"- stwierdza  profesor Gancewski

Chleb będzie dostępny tylko 13 lipca 2013 roku w trakcie inscenizacji bitwy i 15 lipca 2013 roku w wybranych sklepach naszej sieci.

Inicjatywę wypieku chleba z maki polskiej i litewskiej wspiera Urząd Marszałkowski Województwa, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Związek Piłsudczyków RP, Polskie Towarzystwo Historyczne, Gazeta Olsztyńska.

"Polskie Towarzystwo Historyczne wspiera inicjatywy, jak ta z wypiekiem chleba, bo mają interesujący walor poznawczy. Dziś wszelkiego rodzaju rekonstrukcje przeszłości to przecież najlepsza forma obcowania z historią, którą dzięki temu możemy lepiej zrozumieć"- stwierdza dr Andrzej Korytko, Prezes Polskiego towarzystwa Historycznego.

na zdjęciach Jarosław Goszczycki prezentuje dostarczoną z Litwy mąkę.

Powrót

NASZE POLECANE PRODUKTY

Nasza Piekarnia powstała w 1989 roku w niewielkim budynku przy ul. Boenigka 7d. Sprowadziliśmy do niej sprzęt z Austrii z okolic Tyrolu co dało pomysł nazwy. Na początku mieliśmy tylko jeden mały piec...

Czytaj więcej »

PARTNERZY

WSPIERAMY

Piekarnia Tyrolska | Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2012

Projekt i realizacja: virtualmedia.pl, agencja reklamowa Olsztyn

ZDJĘCIA, VIDEO


Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.