Aktualnie znajdujesz się na: Strona główna > Aktualności > Chleb jednym z największych wynalazków ludzkości? >

KATEGORIE

Chleb  jednym z największych wynalazków ludzkości?

Chleb jednym z największych wynalazków ludzkości?

2019-01-21


 

Chleb paradoksalnie jest jednym z największych wynalazków ludzkości. Jako łatwe do spakowania i porcjowania źródło węglowodanów nie ma sobie równych nawet w XXI-wiecznej gastronomii. Co ciekawe, zdaniem historyków pierwotny człowiek wypiekał chleb na długo przed wynalezieniem mąki! Jak to możliwe? Pierwsze placki przygotowywane nad ogniem powstawały z mieszanki wody i rozgniecionych na kamieniach korzeni paproci.

Historia chleba w jego najprostszej postaci może więc sięgać nawet 30 tysięcy lat wstecz! W Izraelu odkryto dowody świadczące, że ziarna jęczmienia były miażdżone między kamieniami już 22 tysiące lat temu i najprawdopodobniej służyły do wypiekania grubych placków o bardzo ciężkiej, ziarnistej konsystencji. Stopniowo techniki mielenia zbóż były doskonalone i w starożytnym Egipcie,

 Mezopotamii oraz dolinie rzeki Indus płaski chleb był już towarem powszechnym. Rewolucji dokonali jednak właśnie Egipcjanie, którzy ok. 1000 lat p.n.e. zaczęli wypiekać chleb na bazie drożdży pozyskanych z fermentacji jęczmienia. Uważa się wręcz, że tradycja wyrobu chleba jest w tym kontekście blisko spleciona z kulturą piwa!

Powrót

NASZE POLECANE PRODUKTY

Nasza Piekarnia powstała w 1989 roku w niewielkim budynku przy ul. Boenigka 7d. Sprowadziliśmy do niej sprzęt z Austrii z okolic Tyrolu co dało pomysł nazwy. Na początku mieliśmy tylko jeden mały piec...

Czytaj więcej »

PARTNERZY

WSPIERAMY

Piekarnia Tyrolska | Wszystkie prawa zastrzeżone @ 2012

Projekt i realizacja: virtualmedia.pl, agencja reklamowa Olsztyn

ZDJĘCIA, VIDEO


Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.
Administrator Danych, Polityka Prywatności.